الویت زندگیِ یک زن

خیلی وقتها پیش می‌آید که به خاطر مشغله‌هایی از انجام کارهای دیگر باز می‌مانیم؛ مخصوصا اگر یک همسر، مادر، کارمند، خانه‌دار، دانشجو یا دانش پژوه و عهده‌دار مسائل اجتماعی باشید. به نظر نمی‌آید بتوان تمام این مسئولیت‌ها را یک جا در یک نفر جمع کرد؛ اما خیلی از زنان امروز و حتی دیروز عهده‌دار تمام […]

خیلی وقتها پیش می‌آید که به خاطر مشغله‌هایی از انجام کارهای دیگر باز می‌مانیم؛ مخصوصا اگر یک همسر، مادر، کارمند، خانه‌دار، دانشجو یا دانش پژوه و عهده‌دار مسائل اجتماعی باشید. به نظر نمی‌آید بتوان تمام این مسئولیت‌ها را یک جا در یک نفر جمع کرد؛ اما خیلی از زنان امروز و حتی دیروز عهده‌دار تمام این مسئولیت‌ها بودند و انصافا بعضی از آنها هم خیلی خوب از پس همه چیز برآمدند.

 

انجام همه این کارها با هم واقعا توان زیادی می‌خواهد که البته زنان از پس آن برمی‌آیند؛ به شرطی که برنامه‌ی درست برای انجام هر کدام داشته باشند.

 

من چند بار دچار چالش چند مسئولیت شدم. اولین بار زمانی بود که ازدواج کردم. آمدن از خانه‌ی پدری و خارج شدن از زیر چتر موهبت و محبت پدر و مادر بسیار سخت بود. البته مادرم زن مقتدر و مدیری بود که هر چهار نفر ما را بسیار قدرتمند و مسئول بار آورد. اما وارد یک زندگی جدید شدن بسیار دنیای متفاوتی است. باید هوای همه چیز را داشته باشی. مطمئنا مسئولیت زن با مرد در یک زندگی بسیار متفاوت است و حتی می‌توان گفت زن وزنه‌ی سنگین‌تری برای اداره امور زندگی دارد.

 

نظر من این است که  در خانواده‌ی عادی، زن باید جامعه‌شناس، روانشناس، رفتارشناس و همه‌ی شناس‌های دیگر باشد تا بتواند مثل یک ناخدای ماهر کشتی زندگی را گرداب‌ها و طوفان‌ها عبور دهد. البته که نقش مرد هم خیلی سازنده و تاثیرگذار است.

 

به هر جهت من وارد یک جهان متفاوت شدم با مسئولیت‌های سنگین. شاغل بودم و اتفاقا آن سال از جمله پرمشغله‌ترین دوره‌های کاریم بود. مسئولیت خانه و همسرداری و آشپزی هم اضافه شده بود. در ان میان ترتیب دادن مهمانی‌ها هم مسئله مهم دیگری بود که باید از عهده‌اش بر‌می‌آمدم.

 

چالش دوم زمانی بود که پسرم به دنیا آمد. زنانی که این تجربه را دارند کاملا به یاد می‌آورند که با چه هجمه‌ای از مشکلات روبرو می‌شوی. کمبود خواب و بچه‌داری و نگرانی برای او را به تمام کارهای قبلی اضافه کنید. واقعا شانه‌های یک زن فقط زیر بار این همه مسئولیت، نمی‌شکند.

 

چالش بعدی هم بعد اضافه شدن دخترم به جمع سه نفریمان بود. پسرم مدرسه را شروع کرده بود و رسیدگی‌های خاص خودش را می‌خواست و یک موجود کوچولو که تو تمام دنیایش بودی. مسئولیتها واقعا پیچیده و گاهی طاقت‌فرسا شده بود.

 

البته ذکر این نکته که همسرم واقعا در تمام این مسیر یار و پشتیبان من بود، بسیار ضروری است. اما کافی نبود.

 

من از یک جایی به بعد احساس کردم که خودم فراموش می‌شوم. بعد از ازدواج کارم را ترک نکردم بلکه با انگیزه‌ی بیشتری به آن ادامه دادم و در دوره‌های مختلف شرکت می‌کردم تا نیازهای روحی خودم را ارضا کنم.

 

پسرم سه ساله بود که برای فوق اقدام کردم و یکی از بهترین دوره‌های زندگیم را در مقطع کارشناسی ارشد گذراندم و جالب اینکه تمام چالش‌ها و پروژه‌های درسی را به نحو احسن و با تمرکز بالا سپری کردم و با معدل عالی فارق‌التحصیل شدم به طوری که می‌توانستم برای دکتری بدون آزمون شرکت کنم.

وقتی دخترم را باردار بودم، به دنبال علاقه‌ام رفتم؛” نوشتن”

 

دوره‌های مختلف شرکت کردم و با شوق فراوان ادامه دادم. کم‌کم سایتم را راه‌اندازی کردم و پیجم را فعال نگه داشتم.

 

در حال حاضر تمام مسئولیتهایی که ابتدا به آنها اشاره کردم را بر عهده دارم و در کنار آنها در خانه هم کار نوشتن را ادامه می‌دهم. هم نوشتن تخصصی برای یک سایت معتبر، هم روزانه نویسی‌های مورد علاقه‌ام و هم نوشتن داستان و ان‌شالله یک مجموعه برای گردآوری یک کتاب.

 

هدفم از بیان این کارها و مسئولیتها، مطرح کردن خودم به عنوان یک انسان متفاوت نیست. فقط سعی دارم تا تجربه‌ی شخصی خودم به عنوان یک زن که رویای شخصی‌اش را فدای مسئولیتهای مهم زندگی نکرده است رت برایتان بازگو کنم.

 

برنامه‌ریزی

در تمام این سالها با ورود به هر چالشی تنها برنامه‌ریزی بود که دستم را گرفت و تصویر روشنی از وظایفم را به من نشان داد. برنامه‌ریزی کردن را از معلم کلاس پنجمم یاد گرفتم. او معتقد بود هر انسانی باید حداقل یک دفترچه یادداشت داشته باشد تا بتواند کارهای خود را در آن سامان دهد.

 

بنابراین دفترچه‌ی برنامه‌ریزی شد جزئی از وجود من؛ بطوری که بدون دفترچه کاری را انجام نمی‌دادم. از کارهای خانه، خرید مایحتاج، خرید وسائل مورد نیاز خود و خانواده، کارهای روزانه، هفتگی، ماهانه، اداره مهمانی، مسائل شغلی و کاهای مورد علاقه‌ام را می‌نویسم.

نوشتن و مرتب کردن کارها و مسئولیتها به من اطمینان می‌دهد که از پس کارهایم برمی‌آیم. بدون نگرانی و با یک دید روشن و علم به اینکه چه کاری را باید انجام دهم، جلو می‌روم.

 

صرف برنامه‌ریزی کافی است؟

اما زمان‌هایی پیش می‌آید که طبق زمانبندی نمی‌توان پیش رفت. بسیار طبیعی است که اتفاقهای غیرمنتظره و کارهای غیرقابل پیش‌بینی می‌توانند کل برنامه شما در یک روز، یک هفته یا یک ماه را تغییر دهند.

 

ممکن است در یک روز تمام کارها را نتوان انجام داد؛ مهمترین نکته در این مواقع الویت‌بندی کارهاست. اگر مهمترین آنها را انجام دهید هم می‌توانید به خود امیدوار باشید. الویت بندی بستگی به موقعیت، شرایط و اهمیت کارهایی که باید انجام دهید، دارد. ممکن است یک روز حل کردن یک مسئله سخت کاری الویت باشد و روز دیگر تفریح و صحبت کردن با همسر یا فرزندتان.

هر کسی خود الویت کارهایش را می‌داند و به مرور نسبت به آنها آگاه‌تر و داناتر می‌شود.

 

خرده‌کارها

اما روزهایی که بسیاری از کارهایمان ناتمام می‌ماند یا اصلا انجام نمی‌شود، چه باید کرد. من با این مشکل روبرو بودم و البته هنوز هم درگیرم. کاری که به پیشنهاد یکی از استادید گرانقدر در این زمینه انجام دادم، تقسیم‌بندی هر کار به زمانهای کوچک است. به این طریق که برای هر کاری تکه‌هایی از زمان و یا خرده کار را در نظر می‌گیرم.

 

به این ترتیب اگر نتوانم یک کار را به طور کامل انجام دهم، مقداری از آن را پیش می‌برم و باقی را در برنامه‌ریزی آینده جای می‌دهم. مثلا نوشتن یک مقاله یا خواندن بیست صفحه از یک کتاب را باید انجام دهم اما به هر دلیلی نمی‌توانم. در آن صورت بجای اینکه کل کار را کنار بگذارم و رنج انجام ندادن را به خود تحمیل کنم، خواندن دو صفحه از کتاب و نوشتن چند خط از مقاله را به پایان می‌برم و حس خوبی از پیش بردن آن حاصل می‌کنم.

حرف آخر

خیلی از ما در خیلی از زمانها با توهم مشغله روبرو هستیم و خود را درگیر و پرکار نشان می‌دهیم. وقتی کسی از ما بپرسد چرا فلان کاری را که دوست داری انجام نمی‌دهی، مشغله‌هایی را ردیف می‌کنیم تا ثابت کنبم که مقصر نیستیم و تحت ظلم واقع شدیم. اما اینجا یادآور می‌شوم که هیچ کس و هیچ چیز و هیچ مسئولیتی نمی‌تواند شما را از کارهایی که دوست دارید و رویاهای شخصیتان دور کند.

 

تنها و تنها شما هستید که مانع خود می‌شوید. با کمی سروسامان دادن به کارها و مسئولیتها و یک برنامه‌ریزی عادی می‌توانید در همه‌ی وضایفی که برعهده‌دارید، موفق باشید و حتی وقت آزاد هم داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی و پشتیبانی : آسان پرداز