اسارت در روز موش خرما

چند روز پیش فیلم ”  Groundhog Day یا روز موش‌خرما” را دیدیم. فیلم، داستان خبرنگاریست که برای تهیه‌ی گزارش در مورد روز موش خرما به یک شهر دورافتاده می‌رود. گزارشگر از همان ابتدا از این کار بیزار بود. باید طبق رسمی که وجود داشت بررسی می‌کرد که موش خرما از لانه‌اش بیرون می‌آید و اعلام […]

چند روز پیش فیلم ”  Groundhog Day یا روز موش‌خرما” را دیدیم. فیلم، داستان خبرنگاریست که برای تهیه‌ی گزارش در مورد روز موش خرما به یک شهر دورافتاده می‌رود. گزارشگر از همان ابتدا از این کار بیزار بود. باید طبق رسمی که وجود داشت بررسی می‌کرد که موش خرما از لانه‌اش بیرون می‌آید و اعلام می‌کند که زمستان تمام شده است یا هنوز شش ماه ادامه دارد.  سر و ته کار را زود به هم آورد تا برگردد به شهرش.

اما وقتی که صبح بیدار شد متوجه شد دوباره همان روز قبل است. روز بعد و روزهای بعد هم به همین ترتیب. او در یک روز گیر می‌افتد.

اول تصور می‌کند شوخی است و شروع می‌کند به بازی و شکستن قانون و سخره گرفتن؛ وقتی که هیجانش می‌نشیند و ماندن در یک روز مدام تکرار می‌شود، شوکه می‌شود؛ بعد وحشت و در آخر سوگوار می‌شود. خودش را می‌کشد. اما فایده ندارد. دوباره در همان روز بیدار می‌شود.

کم‌کم شرایط را می‌پذیرد. حالا سعی می‌کند از آن روز لذت ببرد. همه جا را می‌بیند، می‌کاود. تمام قسمتهای شهر را یاد می‌گیرد؛ دوست پیدا می‌کند؛ نامها را یاد می‌گیرد. هنر، موسیقی و زبان می‌آموزد و هر بار چیزی را کشف می‌کند.

سرانجام زمانی که از یک شبانه‌روز کامل استفاده می‌کند، فردا اتفاق می‌افتد.

 

مهم نیست طول عمر چقدر باشد؛ بسیاری از انسانها تمام عمر را در یک روز زندانی هستند. خیلی از افراد روزها با غم انجام کارهای تکراری بیدار می‌شوند.

شتاب برای رسیدن به هیچی، چشمهایشان را برای نگاه کردن، لذت بردن و زندگی کردن گرفته است. همه موهبتها و اتفاق‌هایی که هر روز می‌افتد، بر حسب عادت، دیگر زیبا نیستند. انسانها هر چه بزرگتر می‌شوند از طبیعت بکر خود دور می‌شوند. دیگر مانند کودکان از دیدن یک درخت، یک غذا، غروب خورشید یا حتی روشن و خاموش شدن چراغ لذت نمی‌برند. در طبیعت هیچ حرکتی دوبار اتفاق نمی‌افتد. هیچ برگی یک حرکت را تکرار نمی‌کند حتی اگر از یک جهت باد، به آن بوزد.

هیچ روزی و هیچ اتفاقی واقعا تکرار نمی‌شود؛ ما هستیم که مدام تکرار می‌شویم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی و پشتیبانی : آسان پرداز