راههایی برای زندگی:حفظ استقلال

زنی در سن چهل و هفت سالگی همسرش را در یک تصادف از دست داد. ناگهان خودش ماند و دو پسر جوانش که هیچ کدام از پس زندگی برنمی‏آمدند. همسرش مرد خوبی بود که به خانواده‌اش بسیار علاقه داشت و همین امر سبب شده بود که آنها را از انجام هر کار و مسئولیتی دور […]

زنی در سن چهل و هفت سالگی همسرش را در یک تصادف از دست داد. ناگهان خودش ماند و دو پسر جوانش که هیچ کدام از پس زندگی برنمی‏آمدند. همسرش مرد خوبی بود که به خانواده‌اش بسیار علاقه داشت و همین امر سبب شده بود که آنها را از انجام هر کار و مسئولیتی دور کند. زن بعد از مرگ همسر دچار سردرگمی عجیبی شد و حتی قدرت نان خریدن ساده را هم نداشت. سرانجام بعد از یک سال سختی زن به خود آمد و اداره امور همسرش را به دست گرفت و پسرها را وادار کرد که حرفه‌ای را برای خود بیابند و به این ترتیب جایگاه خود را پیدا کردند و توانستند زندگی مستقل‏شان را بسازند.

استقلال به معنای ساده‌اش یعنی وابسته نبودن به کسی یا چیزی. این عدم وابستگی را نمی‌توان تنها در کسب درآمد و تامین نیازهای مادی دانست. استقلال گستره وسیعی را در بر می‌گیرد. خیلی زمان دوری نیست که سالاری در خانواده و اخذ تصمیم به صورت شخص محوری انجام می‌شده است. هر چند در جامعه مدرن امروز نقش سالارها کمرنگ‌تر شده است و گروه محوری و تصمیمات مشاوره‌ای در خانواده‌ها و حتی محیطهای کاری رواج یافته است اما هنوز هم رد سالارها در زندگی بعضی آدمها دیده می‌شود.

مادرم معلم بازنشسته است. از زمانی که به یاد دارم زنی مستقل و مصمم بود و به بچه‌هایش یاد داد که چگونه گلیم‏شان را از آب بیرون بکشند. شاغل بودن و کسب درآمد یکی از عوامل مهم استقلال مخصوصا برای زنان است. اما عامل کافی نیست. بسیاری از زنان هستند که با وجود داشتن درآمد و یک موقعیت اجتماعی هنوز وابسته به اطرافیان هستند.

ریشه بزرگ وابستگی، عدم شناخت تواناییها و ویژگیهای درونی است. انسانها گاهی در میان تمام توانمندیهایی که دارند به خود اعتماد ندارند و تصور می‌کنند که برای کوچکترین تصمیمات هم باید از دیگران کمک بگیرند.

اما برای پیشرفت و توسعه فردی انسان نیاز به استقلال و اعتماد به خود دارد و این امر حصول نمی‌شود مگر اینکه انسان نسبت به نیروی درونی خود آگاه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و پشتیبانی : آسان پرداز