راههای برای زندگی:پذیرفتن اشتباه و پرداختن خسارت آن

چندین سال پیش مردی در اقوام نزدیکمان موقع صحبت با تلفن همراه کنترل ماشین از دستش خارج شد و با رنوی ساندوی جلویی تصادف کرد. علی رقم عدم رعایت فاصله قانونی با ماشین جلویی و استفاده از تلفن همراه، وقتی ماجرا را تعریف می‌کرد ترمز ناگهانیِ راننده جلویی را دلیل اصلی تصادف می‏دانست و کلا […]

چندین سال پیش مردی در اقوام نزدیکمان موقع صحبت با تلفن همراه کنترل ماشین از دستش خارج شد و با رنوی ساندوی جلویی تصادف کرد. علی رقم عدم رعایت فاصله قانونی با ماشین جلویی و استفاده از تلفن همراه، وقتی ماجرا را تعریف می‌کرد ترمز ناگهانیِ راننده جلویی را دلیل اصلی تصادف می‏دانست و کلا تقصیر خود را نادیده می‌گرفت.

همین امر سبب  شده بود که این موضوع چند بار دیگر نیز اتفاق بیفتد و او هر بار بابت این اتفاق خسارت پرداخت کند و البته اجداد راننده جلویی را زیر سوال ببرد.

بارها و بارها با این قبیل اتفاقات برخورد داشته‏ایم و حتی شاید خود نیز در این موقعیت قرار گرفته باشیم اما عواملی مانند مشرف نبودن به موضوع و عدم شناخت نسبت به خود و موضوعات مختلف، اجازه نمی‏دهد تا برخورد مناسبی با اشتباه داشته باشند.

واقعیت این است که انسان، جایزالخطاست. هر انسانی در طول زندگی‌اش ممکن است هزاران بار خطا و اشتباه کند؛ اما مهم این است که از یک خطا چه درسی می‌گیرد و برای جبران آن چه اقدامی انجام می‌دهد.

و نکته مهمتر این است در ابتدای امر، شخص اشتباه خود را بپذیرد.

تا زمانی که پذیرش اشتباه اتفاق نیفتد، انسان را بارها وادار به پرداخت خسارت می‌کند. بنابراین برای عدم تکرار یک مسیر غلط باید کمی منیت خود را کنار گذاشت و با دید وسیعتری به موضوع بنگرند تا ابعاد بزرگتری از آن را ببینند. به این ترتیب می‌توانند با تمرکز و دقت بالاتری به عملکرد خود توجه کنند و ایرادات را شناسایی کنند.

یکی از مهمترین اصول اولیه موفقیت، شکست و اشتباه است اما زمانی این اشتباهات، پله‌های ترقی را تشکیل می‌دهند که انسان با درایت و تواضع آنها را بپذیرد و تاوانشان را بپردازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و پشتیبانی : آسان پرداز