راههایی برای زندگی:پیدا کردن یک معنا در هر چیزی

وقتی مادر دوستم در بستر بیماری افتاد و دکترها ازش قطع امید کردند، حال و روز دوستم حسابی بهم ریخت. از همان بچگی که پدرش را از دست داد، همه زحمتها گردن مادرش افتاد. در طول این سالها هرچه به یاد داشت زحمت و کار بوده و فرصتی برای تفریح و لذت بردن و وقت […]

وقتی مادر دوستم در بستر بیماری افتاد و دکترها ازش قطع امید کردند، حال و روز دوستم حسابی بهم ریخت. از همان بچگی که پدرش را از دست داد، همه زحمتها گردن مادرش افتاد. در طول این سالها هرچه به یاد داشت زحمت و کار بوده و فرصتی برای تفریح و لذت بردن و وقت گذراندن با هم نداشتند. مادرش زنی جدی و درونگرا بود که زیاد احساساتش را بروز نمی‌داد.

بعد از مریض شدن مادر، انگار تازه فهمیده بود که چقدر زمان کوتاهی را با هم بوده‌اند. چند ماهی سردرگم بود و مدام گریه می‌کرد به طوریکه همسر و فرزندش را هم نگران کرده بود.

یک روز که کنارم بود و داشت گریه می‌کرد، بهش گفتم:«میدونم در شرایط خیلی سختی هستی ولی الان میتونی از این وقت باقیمانده استفاده کنی و وقت بیشتری را باهاش بگذرونی»

بعد از چند ماه که مادرش فوت کرد، خیلی آرام شده بود. برقی در چشمانش موج می‌زد. برای من تعریف کرد که بعد از آن روز با مادرش نشست و تمام حرفهایی که هیچ وقت با هم نزده بودند را به هم گفتند. بعد از مدتها با هم رفتند کنار دریا و دو روز را با هم گذراندند. می‏گفت مادرم خیلی خوشحال بود و گفت این بهترین سفر زندگیش بود.

دوست من با پذیرفتن شرایط مادر و ناتوانی خود نسبت به کنترل اوضاع توانست رنگ تازه‌ای به رابطه خود و مادرش بدهد. در واقع همه انسانها به دنبال یک زندگی شاد هستند. ولی گاهی اوقات روشهای غلطی را برای شاد بودن برمی‌گزیند. مهمترین مسیری که برای شادی روانی وجود دارد، در ارتباط با دیگران و در حوزه معنویت بروز می‏کند.

طبق نظریه ویکتور فرانکل (Viktor Frankl) انگیزه ما در یافتن معنای زندگی نه برای خودمان بلکه برای خود معنی می‌باشد و این نیازمند فراموش نمودن خویشتن است. بنابراین یافتن معنای زندگی فقط در خود و برای خود، شکست خود می‌باشد.

محرکی که این حس را در شما بر می‌انگیزاند تا به دنبال یافتن معنای زندگی خود باشید، سوالات و افکاری هستند که در ذهن شما ایجاد شده‌اند. باز هم می‌بینیم که همه چیز از ذهن خود ما شروع می‌شود.

برای اینکه در مسیر درست قرار بگیریم باید در تمام اتفاقات زندگی معنای درستی پیدا کنیم. پیدا کردن یک معنا در هر اتفاق و پیشامدی نه تنها آن اتفاق را قابل درک و تحمل می‌کند بلکه سبب می‌شود تا نگرشی متفاوت نسبت به موضوع‏ها داشته باشیم.

برای فهمیدن راز یک اتفاق، باید در وهله اول آن را بپذیریم تا بتوانیم با آرامش شرایط موجود را بررسی کنیم و به یک مفهوم تازه برسیم.

به این ترتیب کل زندگی انسان در یک مسیر درست و پرمعنا قرار می‏گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و پشتیبانی : آسان پرداز