راههایی برای زندگی:دیدن آسمان

در دوره دانشگاه روزی استادی که اولین بار بود با ایشان کلاس برمی‏داشتم، سر کلاس طراحی بحث را کشاند به خودشناسی و لذت از زندگی. ناگهان پرسید کدام یک از آدمها دیگر به یادشان مانده که صبح موقع خروج از خانه به آسمان نگاه کنند؟ در دلم ذوق کردم. از زمانی که یادم می‌آید و […]

در دوره دانشگاه روزی استادی که اولین بار بود با ایشان کلاس برمی‏داشتم، سر کلاس طراحی بحث را کشاند به خودشناسی و لذت از زندگی. ناگهان پرسید کدام یک از آدمها دیگر به یادشان مانده که صبح موقع خروج از خانه به آسمان نگاه کنند؟

در دلم ذوق کردم. از زمانی که یادم می‌آید و خودم را شناخته‌ام، نگاه کردن به آسمان یکی از لذتهای روزانه‌ام بوده است. دیدن آسمان صاف ابی و ابرهای تپلی که در گوشه‏های مختلف آسمان میبینم و یا آسمان باردار ابری که نزدیک بارشش است، هوش از سرم می‏برد.

اوائل که در شرکت مشغول به کار شدم، هر روز صبح موقع خوردن چای، پشت پنجره می‌ایستادم و به آسمان نگاه می‌کردم. برایم فرقی نمی‌کرد آسمان آبی باشد یا ابری باشد یا پر از ابرهای سفید یا مملو از ابرهای سیاه و بارانی؛ به نظرم به هر شکلی که بود زیبا و خواستنی بود.

یک همکاری داشتم که همیشه عاشق خوانندگی بود و دوست داشت خواننده مطرحی شود. عادت داشتیم که موقع صرف چای به منظره بیرون نگاه کنیم. یک روز که با هم چای داغ می‌خوردیم و به آسمان برفی نگاه می‌کردیم، همانطور که خیره به دانه‌های ریز و درشت برف بود گفت:« واقعا اگه روزی برسه که من خواننده مهمی شوم و مردم برای شنیدن آهنگهای من سر و کله بشکونند و آنقدر سرم شلوغ شود که فرصت دیدن آسمان و لذت بردن از باریدن برف و باران را نداشته باشم، ترجیح میدم اصلا در این زمینه موفقیتی نداشته باشم.»

به نظر من یکی از مهمترین چیزهایی که به انسان آرامش می‌دهد و ذهن را در سکوت و سکون قرار می‌دهد تا با انرژی بیشتر به مسیر پیش رو قدم بردارد، نگاه به آسمان است.

دیدن آسمان هم ذهن انسان را از دیدن کادر کوچک و نزدیک خود دور می‏کند و وسعت نگاه را می‏افزاید و هم باعث می‏شود در میان مشغله‏های روزمره، کمی مکث کنیم و به یاد بیاوریم، کمی بالاتر از زمین، شگفتی وجود دارد که مستقیم با روح انسان ارتباط برقرار می‏کند.

بنابراین قبل از برداشتن گامی دیگر در مسیر، لحظه‏ای درنگ کنید و نگاهی به آسمان بیندازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و پشتیبانی : آسان پرداز