راههایی برای زندگی:گاهی غیرقابل پیش بینی بودن در جهت مثبت

می‌گویند روزی گاندی در حین سوار شدن به قطار یک لنگه کفشش درآمد و روی خط آهن افتاد. او به خاطر حرکت قطار نتوانست پیاده شده و آن را بردارد. در همان لحظه گاندی با خونسردی لنگه دیگر کفشش را از پای درآورد و آن را در مقابل دیدگان حیرت زده اطرافیان، طوری به عقب […]

می‌گویند روزی گاندی در حین سوار شدن به قطار یک لنگه کفشش درآمد و روی خط آهن افتاد.

او به خاطر حرکت قطار نتوانست پیاده شده و آن را بردارد.

در همان لحظه گاندی با خونسردی لنگه دیگر کفشش را از پای درآورد و آن را در مقابل دیدگان حیرت زده اطرافیان، طوری به عقب پرتاب کرد که نزدیک لنگه کفش قبلی افتاد.

یکی از همسفرانش علت امر را پرسید.

گاندی خندید و در جواب گفت: مرد بینوایی که لنگه کفش قبلی را پیدا کند، حالا می تواند لنگه دیگر آن را نیز برداشته و از آن استفاده نماید.

شنا کردن در جهت عکس رودخانه و یا حتی بی‌حرکت ایستادن در آن برای چند لحظه نیاز به صرف انرژی بسیار است که همه انسانها از پس آن برنمی‌آیند؛ اما برای کسی که به دنبال توسعه شخصیت و مهارتهای خود است، کار جذاب و حتی لذتبخشی است.

مغز انسان برای تحلیل موضوعات مختلف نیاز به صرف انرژی زیادی است. بنابراین اگر بخواهد تمام افکار و رفتار و کنش و واکنش‌های انسان را جداگانه تحلیل و بررسی کند مسلما مستوجب به کارگیری میزان زیادی از انرژی است که لزوما به صرفه نیست.

به همین دلیل مغز انسان برای انجام کارهای مشابه، الگویی را در نظر می‌گیرد و بر اساس آن هدایت انسان را در دست می‏گیرد.

اما گاهی نیاز است برای تقابل با یک کنش خاص، واکنش غیرمتعارفی انجام دهیم تا هم مغز از حالت استندبای خارج شود و هم انسان به یک شخص متمایز مبدل شود.

در واقع غیرقابل پیش بینی بودن باعث ایجاد ترشح هورمون‏های شادی در مغز می‏شود. دوپامین یک هورمون و یک نوروترانسمیتر است که نقش مهمی را در سیستم پاداش مغز ایفا می‌کند. دوپامین نه‌تنها با احساس لذت، بلکه با یادگیری، حافظه، عملکرد سیستم محرک و… در ارتباط است.

و هورمون دیگری به نام سروتونین که یک نوروترانسمیتر نیز است و نه ‌تنها به تنظیم احساسات انسان کمک می‌کند، بلکه سبب تنظیم خواب، اشتها، هضم، توانایی یادگیری و حافظه نیز می‌شود.

بنابراین برای قدم گذاشتن در مسیر توسعه و ماندگاری در آن راه، گاهی غیرقابل پیش بینی بودن در جهت مثبت بسیار موثر و حتی ضروری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی و پشتیبانی : آسان پرداز