راههایی برای زندگی:مسافرت حتی در ابعاد کوچک

سفر یعنی از خانه و یا وطن خود به طور موقت دور شوی و  دوباره به دیار خود بازگردی. خانه و وطن به مامنی گفته می‌شود که محل زندگی و تولد انسان است. از قدیم گفته‌اند بسیار سفر باید کرد تا پخته شود خامی. حقیقت این است که سفر سبب می‌شود که انسان با تجربه‌های […]

سفر یعنی از خانه و یا وطن خود به طور موقت دور شوی و  دوباره به دیار خود بازگردی. خانه و وطن به مامنی گفته می‌شود که محل زندگی و تولد انسان است. از قدیم گفته‌اند بسیار سفر باید کرد تا پخته شود خامی. حقیقت این است که سفر سبب می‌شود که انسان با تجربه‌های مختلف و متفاوتی مواجه می‌شود که هر کدام درس بزرگی است برای پیش رفتن در مسیر زندگی و توسعه فردی.

اغلب انسانها برای سفر رفتن منتظر مهیا شدن زمینه‌های اساسی از نظر مالی و زمانی هستند که در اغلب موارد همه چیز جور نمی‌شود.

چند سال پیش همسرم برای تحقیق در مورد یک موقعیت شغلی به سوییس رفته بود و بعد از انجام کارش یک هفته‌ای به ایتالیا و فرانسه و اسپانیا رفت. با صرف هزینه بسیار کم؛ به این جهت که از ماندن در هتل پرستاره و جابجایی با تاکسی صرف نظر کرده بود. اتفاقا پیاده‌روی در کوچه‌های قدیمی و زیبای ایتالیا و اسپانیا بسیار برایش جذاب و با توجه به اینکه مهندس معمار است، این گشت و گذار از جهت مشاهده و بررسی سبک ساختمان‌سازی بسیار جذاب و در عین حال آموزنده بود.

در همین سفر، از آدمهایی حرف زد که با سنین نوجوانی تنها با داشتن یک کوله از شهری به شهر دیگر یا از کشوری به کشور دیگر سفر می‏کردند.

سفر رفتن را نباید سخت گرفت اما ممکن است واقعا شرایط برای همه ایجاد نشود تا سالی یکبار به مسافرت روند. اما با توجه به عمر کوتاه انسان و نیاز به جست و جو و یافتن به تجربه‌های جدید و شناخت محیط و اطرافیان بهتر است به جای اینکه منتظر یک مسافرت بزرگ بنشینیم، خرده سفرهایی را در نظر بگیریم.

خرده سفر یعنی مسافرتهای کوتاهی که انسان از خانه خارج شود به هر مقصدی. منظور این است حتی رفتن به محل کار را هم می‌توان به عنوان یک سفر در نظر گرفت. می‌توان هر روز با موضوعی تازه و بدیع در خارج از محل زندگی مواجه شد که پر از زندگی و آموزش و تجربه است.

یکی دیگر از موارد سفر هم مسافرت به درون است. شاید یکی از مهمترین و واجب‏ترین مراحل سفر ، سفر به درون است. این سفر گاهی با انزوا و گوشه نشینی در یک جا اتفاق میفتد و یا از طریق خلوتی که د یک مکان یا مسیر برای خود ایجاد می‏کنی. در واقع سفر به درون، یک جور واکاوی ذهن و درونیات است و در برهه‏های مختلف زندگی به شکل‏های متفاوت اتفاق میفتد.

سفر در هر شکل و مدلی که باشد در نهایت سبب لذت درونی می‏شود و راه را برای توسعه و پیشرفت فردی هموار می‏کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی و پشتیبانی : آسان پرداز