ثبات نسل قدیم

وقتی تازه کامپیوترها با ویندوزهای جدید آمدند و از آن فضای تاریک و رعب‏ آور Dos خبری نبود، بیشترین چیزی که توجه کاربران را جلب می‏ کرد، صفحه بک گراند مانیتور بود. تصاویر با کیفیت بالا و از مناظر زیبا که انسان را به داخل خود می‏ کشید و حقیقتا تعریف تازه‏ای از سفر مجازی […]

وقتی تازه کامپیوترها با ویندوزهای جدید آمدند و از آن فضای تاریک و رعب‏ آور Dos خبری نبود، بیشترین چیزی که توجه کاربران را جلب می‏ کرد، صفحه بک گراند مانیتور بود.

تصاویر با کیفیت بالا و از مناظر زیبا که انسان را به داخل خود می‏ کشید و حقیقتا تعریف تازه‏ای از سفر مجازی را برای او بازگو می ‏کرد.

یک تصویر بود که من خیلی دوست داشتم. یک مزرعه با گندمها و علفهای زرد بود که با پرچین چوبی از فضای سبز خارج مزرعه جدا شده بود. پرچین از تنه ‏های نازک درختان بود. پرچین در قسمت ستون به صورت ضربدری روی هم بودند و با فاصله‏ های معینی از هم قرار گرفته بودند و بعد تنه ‏های نازک دیگری روی آنها قرار گرفته بودند.

خورشید در گوشه سمت راست تصویر بود و نورش در تمام تصویر پخش شده بود. کمی دورتر درختهای سبزی قرار داشتند که کنارشان گودال آبهایی بود که از همانجا نورشان منعکس می‏شد.

در انتهای تصویر هم کوههای به هم پیوسته مثل سایه دیده می‏شدند که تصویر را کامل می‏کردند.

من از همان پشت مانیتور بوی علف تازه را حس می‏کردم. گاهی بی‏ آنکه کاری کنم فقط به تصویر خیره می ‏شدم و خودم را می‏دیدم که با پای برهنه روی علفها می‏دویدم و باد در موهایم می‏پیچید و عطر سبزی و آفتاب را از لای موهایم عبور می‏داد. گاهی هم دامنم را جمع می‏کردم و روی پرچین می‏نشستم و به کوههای سایه‏ وار خیره می ‏شدم و از تابیدن آفتاب روی پوستم لذت می‏بردم.

اما حالا در کامپیوتر و لب‏تاب و تبلتهای نسل جدید هر بار که صفحه را باز می‏کنی با تصویری جدید مواجه می‏شوی. تصاویر زیبا بسیار با کیفیت و منحصربفرد که دیدنشان لذت‏بخش است اما ماندگار نیست.

انگار نسل جدید در همه چیز نیاز به بی‏ ثباتی دارد و تنوع طلب است. شاید نسل ما به خاطر گذراندن تلاطم‏ های روحی و روانی که مدام بر سرش می‏بارید، نیاز به ثبات را در همه چیز طلب می‏کرد اما این نسل نه به خاطر اینکه وضعیتش استیبل است یا نیست، بلکه روحیاتش دیگر سکون را نمی ‏طلبد و به وضوح نمی‏خواهد در یک نقطه باقی بماند. حالا این نقطه تصویر تبلتش است یا شغل متفاوت یا دوست یا هدف ثابت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و پشتیبانی : آسان پرداز